کد خبر : 4658
تاریخ انتشار : شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵
-

در شرایط جنگ اقتصادی به فرماندهی واحد نیاز داریم

در شرایط جنگ اقتصادی به فرماندهی واحد نیاز داریم

مدیرعامل فرابورس ایران در خاتمه با بیان اینکه در جنگ اقتصادی تمامی دستگاه ها با همدلی در جهت خنثی کردن تحریم های ظالمانه فعال هستند، تصریح کرد:با توجه به دستورمقام معظم رهبری نیاز به فرماندهی واحد اقتصادی هستیم که متاسفانه هنوز این دستور اجرایی نشده است.

به گزارش تهران فردا؛ امیرهامونی، مدیرعامل فرابورس ایران گفت: برای حضور در بورس مقدماتی لازم است که مهم‌ترین آن نرخ سواد مالی بوده و در کشور ما براساس گزارش‌های مختلف، نرخ سواد مالی پایین است که باید تغییر کرده و افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه سواد مالی، توانایی قضاوت آگاهانه و تصمیم‌گیری مؤثر درباره استفاده و مدیریت پول است ،تصریح کرد: در تقسیم بندی کشورها به لحاظ داشتن سواد مالی، ایران از جمله کشورهایی است که وضعیت سفید دارد و در واقع سواد مالی در آن شکل نگرفته و نیاز ضروری به آموزش و فرهنگسازی در این حوزه دارد که استفاده از تجارب سایر کشورها جهت افزایش دانش مالی حایزاهیمت است.

مدیرعامل فرابورس ایران درادامه با اشاره به اینکه آموزش مالی در سطح ملی ، توسط دولت و نهادهای ملی تعریف و اجرا می‌شود،اظهارداشت: آموزش مالی تنها منحصر به بازار سرمایه نیست و اصولا از مبانی مدیریت پول شامل چگونگی مصرف، پس‌انداز و برنامه‌ریزی هزینه و درآمد تا مسائل پیچیده‌تر سرمایه‌گذاری را در برمی‌گیرد. در بسیاری از کشورها برای آموزش مالی قوانین خاصی وضع شده و مطابق با آن نهادهایی در سطح ملی تأسیس شده‌اند. بسیاری از دانشگاه‌ها درفرآیند آموزش مالی نقش فعال و موثر دارند و سطح سواد مالی در سطح ملی به طور پیوسته مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد.

هامونی با پیشنهاد اینکه کمیته ویژه ای برای ارتقای سطح سواد مالی در کشور تشکیل شود ،گفت: وزارت آموزش و پرورش، وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی، بیمه مرکزی، سازمان امور مالیاتی، صدا و سیما،وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،وزارت کشور،پلیس و حتی استارت آپ ها که نقش بسزایی در به سرانجام رساندن این فرآیند دارند،می‌توانند کمیته ای برای ارتقای سواد مالی تشکیل دهند.

وی افزود: از دیگر نمودهای ضعف در سواد مالی، خرید کالاهای استراتژیک در شرایط خاص اقتصادی است. فشارافراد برای خرید این کالاها موجب سردرگمی مسؤولان نیز می‌شود و برای پاسخ به این نیاز کاذب مجبورند شیوه‌هایی برای عرضه آنها بیابند که معمولا به نفع اقتصاد ملی نیست.

هامونی ادامه داد:اکثریت جامعه تنها راه سرمایه گذاری پس اندازهای خود را بانک می دانند و ابزارهای دیگر سرمایه گذاری به درستی مورد استفاده قرار نمی گیرد. ظرفیت نهاد بازار سرمایه برای تبلیغ در این حوزه محدود است و محدودیت منابع وجود دارد. بنابراین نیازمند عزم همگانی و تشکیل کمیته مشترک سواد مالی‌ هستیم تا در میان افراد گسترش یابد که در شرایط فعلی تنها با عبور از خیابان بازار سرمایه توسعه اقتصادی محقق می شود.

مدیرعامل فرابورس ایران در خاتمه با بیان اینکه در جنگ اقتصادی تمامی دستگاه ها با همدلی در جهت خنثی کردن تحریم های ظالمانه فعال هستند، تصریح کرد:با توجه به دستورمقام معظم رهبری نیاز به فرماندهی واحد اقتصادی هستیم که متاسفانه هنوز این دستور اجرایی نشده است.

منبع: خبرطلایی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

<