کودکان کار امنیت جانی ندارند

کودکان کار امنیت جانی ندارند
شناسهٔ خبر: 4566 -
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با بیان اینکه شهرداری چاره‌ای جز جمع‌آوری کودکان کار نداشت، از مسئولان خواست تا به جای تذکر به یکدیگر سهم خود برای رفع این معضل را به خوبی ادا کنند.

به گزارش تهران فردا؛ سهیلا جلودارزاده نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، در واکنش نسبت به اظهارنظری مبنی بر اینکه شهرداری نباید در موضوع جمع‌آوری کودکان کار ورود پیدا می‌کرد، گفت: بخشی از وظایف شهرداری در خصوص کنترل مسائل اجتماعی ایجاب می‌کند که موضوع ساماندهی کودکان کار را نیز به طور جدی در دستورکار خود قرار دهد.

وی در ادامه عنوان کرد: کما اینکه ساماندهی زنان کارتن خواب به منظور تامین جای امن برای سکونتشان نیز از جمله وظایف شهرداری است، آن هم در شرایطی که  حتی هتل ها و مسافرخانه ها هم به آنها خدمات ارائه نمی‌دهند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، گفت: البته تاجاییکه اطلاع دارم، شهرداری شخصا اقدام به جمع‌آوری کودکان کار نکرده است و یک مجموعه‌ای اعم از شهرداری، نیروی انتظامی و ….. به این موضوع رسیدگی کرده و برنامه‌ای را در این جهت اجرا کرده‌اند.

READ  لاریجانی: وزرای دولت دوازدهم متناسب با برنامه ششم امور مردم را سامان دهند

جلودارزاده تاکید کرد: هم‌اکنون نیز مسئولان دستگاه‌های مختلف به جای اینکه با هم بر سر موضوع جمع‌آوری کودکان کار اختلاف داشته باشند یا در این خصوص به یکدیگر تذکر بدهند، باید به صورت متحد در جهت ساماندهی آنها اقدامات سازنده‌ای انجام دهند.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران یادآورشد: آنچه در مورد کودکان کار از اهمیت بسزایی برخوردار بوده، هویت و شخصیت آنها و آینده‌ای است که در پیش دارند، و این در حالی است که، در شرایط کنونی حتی از امنیت جانی هم برخوردار نیستند، و هر لحظه ممکن است از سوی افرادی در جامعه مورد تعرض و حمله قرار گیرند.

جلودارزاده افزود: بنابراین جمع‌آوری آنها باعث می‌شود، در فضای امن نگهداری شده و برای تک تک این کودکان شناسنامه و کارت تعیین هویت صادر شود و به مراکزی سپرده شوند تا شرایط تحصیل آنها را فراهم کنند.

وی گفت: یکی از غم‌انگیزترین صحنه‌هایی که انسان می‌تواند با آن روبرو شود، مشاهده کودکانی است که، تا کمر در سطل‌های زباله خم شده‌اند تا به یافتن یا تفکیک زباله‌ها اقدام کنند.

READ  ارتباط کمبود ویتامین D با خطر ابتلا به آسم

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی باید با صدور اطلاعیه‌های مکرر، این کودکان را معرفی کرده تا اگر خانواده دارند، از آنها حمایت مالی شود و اگر یتیم هستند، حکومت موظف است که آنها را تحت تکفل خود بگیرد، چراکه حضور کودکان کار آن هم در شرایط نامناسبی همچون جمع‌آوری زباله‌ها در خور نظام جمهوری اسلامی نیست.

جلودارزاده افزود: بی‌تردید کودکان کار نیز صاحب این سرزمین بوده و از منابع مالی و درآمد حاصل از نفت سهم دارند و این منابع نباید تنها مختص چهار درصدی‌های جامعه باشد، بنابراین دولت باید برای ساماندهی این کودکان حتما برنامه‌ریزی کند.

No votes yet.
Please wait...