در بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی بررسی می شود:

اصلاحات ساختاری و ثبات مالی در اقتصاد ایران

اصلاحات ساختاری و ثبات مالی در اقتصاد ایران
شناسهٔ خبر: 5099 -
دبیر بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی از بررسی اصلاحات ساختاری و ثبات مالی اقتصاد ایران در 29 و 30 خرداد در مرکز همایش های صداوسیما خبر داد.

به گزارش تهران فردا، نشست خبری بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی صبح امروز با حضور علی دیوان دری دبیر بیست و هشتمین همایش سیاست های پولی وارزی  و رییس پژوهشکده پولی و مالی و جمعی از اصحاب رسانه در سالن جلسات این پژوهشکده برگزار شد.

علی دیوان دری در این نشست خبری با بیان اینکه بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی ۲۸ و ۲۹ خرداد در سالن همایش های صدا و سیما برگزار می شود گفت: سیاست گذاران حوزه پول و ارز، نخبگان علمی و دانشگاهی و اقتصادی و وزارتخانه ها و موسسات اقتصادی در همایش امسال حضور خواهند داشت.

وی در خصوص محورهای برگزاری بیست وهشتمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی تصریح کرد: در این همایش به موضوعات محوری “اصلاحات ساختاری و ثبات مالی در اقتصاد ایران” ، “ساختار سیاستگذاری پولی، نظارت بانکی و ثبات مالی”، “ساختار مالی دولت و ثبات پولی و مالی”، “اصلاح ساختار نظام بانکی، پیشرفت‌ها و چالش‌ها”، “ثبات مالی و بازار سرمایه، بیمه و صندوق‌های بازنشستگی”، “رژیم ارزی و ثبات نرخ ارز”،”پایدارسازی تورم پایین و مدیریت نرخ سود برای حفظ ثبات مالی” پرداخته خواهد شد.

دیوان دری در ادامه اظهار داشت: این همایش بزرگترین رخداد علمی و سیاستی نظام بانکی است که گردهمایی سیاست گذاران پولی و مالی، دانشگاهیان، فعالان بخش خصوصی و فعالان در دولت خواهد بود و یادداشت ها و مقالات سیاستی در این همایش مطرح می شود و در دستور کار سیاست گذاران قرار می گیرد.

دبیر بیست و هشتمین همایش سیاست های پولی و بانکی با تاکید بر اینکه اصلاحات ساختاری و ثبات مالی محور اصلی این همایش است، گفت: اگر اصلاحی در اقتصاد بخواهد صورت بگیرد باید در نظام مالی انجام شود. در بخش واقعی اقتصاد تنها نظام بانکی مطرح نیست و بازار سرمایه، بودجه دولت، موسسات مالی و صندوق ها نیز اهمیت دارند و نظام بانکی نمی تواند جدا از سایر بخش ها این کار را انجام دهد.

READ  حمله خونین به پایگاه ایرانی با خودروی بمبگذاری شده

دیوان دری همچمین یادآور شد: در محور “اصلاحات ساختاری و ثبات مالی”مسائلی چون ضرورت‌ ها و چالش‌های دستیابی به ثبات مالی، اثرات متقابل بازارهای مالی و نقش آن در ثبات مالی و اولویت‌بندی اصلاحات ساختاری برای تحقق ثبات مالی در این همایش مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه بررسی فرصت‌ها و چالش‌های اصلاح قانون پولی و بانکی در محور “ساختار سیاستگذاری پولی، نظارت بانکی و ثبات مالی”  انجام خواهد شد، افزود: همچنین مباحثی مانند حکمرانی خوب در بانکداری مرکزی، استقلال، شفافیت و پاسخگویی در بانکداری مرکزی، اقتصاد سیاسی اصلاح ساختار بانکداری مرکزی، سیاستگذاری پولی و تنظیم مقرارت احتیاطی، ساختار نظارت بانکی در بانکداری مرکزی نوین و نظارت بر فن‌آوری‌های نوین مالی از جمله مسائلی است که در این محور ارزیابی خواهد شد.

وی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ ساختار مالی دولت و ثبات پولی و مالی اظهارداشت: در این زمینه به مباحثی همچون عوامل ناپایداری بودجه و آثار آن بر ثبات مالی، کسری بودجه و پایدارسازی بدهی‌های دولت، اصلاح ساختار تعامل سیاست پولی و مالی در راستای رفع سلطه مالی و اصلاح ساختار صندوق توسعه ملی و پایدارسازی درآمدهای دولت پرداخته خواهد شد.

دیواندری ادامه داد: بودجه کشور می تواند نقش تعیین کننده ای در ثبات اقتصادی کشور داشته باشد. هرگاه منابع و مصارف بودجه دارای تعادل باشد اقتصاد در وضعیت رو به رشد قرار خواهد گرفت و کسری بودجه نیز از مشکلات اصلی در اقتصاد است که در این محور به این مسائل پرداخته خواهد شد. همچنین اصلاح ساختار نظام بانکی از گذشته کلید خورده و اقدامات انجام شده انتظام بخشی به بازار غیرمتشکل و موسسات مالی، اصلاح ساختار نظام بانکی، ارزیابی آخرین وضعیت فرآیند اصلاح ساختار نظام بانکی، اصلاح ساختار ترازنامه نظام بانکی و اصلاح ساختار گزارشگری مالی در بانک ها از موارد دیگری است که در این همایش به آن پرداخته خواهد شد.

READ  افزایش عفونت‌های شدید تنفسی

وی ادامه داد: محور ثبات مالی و بازار سرمایه، بیمه و صندوق های بازنشستگی به عنوان ارکان دیگر بخش مالی اقتصاد، موضوع بحث است که در این زمینه به نقش بازار سرمایه و نظام بیمه و صندوق های بازنشستگی در ثبات مالی پرداخته خواهد شد.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی تصریح کرد: بحث رژیم ارزی و ثبات نرخ ارز از مسائل مهم کشور است که در این حوزه مسائلی چون ارزیابی وضعیت نظام ارزی و بازار ارز، آثار نوسانات ارزی بر ثبات مالی و تعامل سیاست پولی و مالی برای حفظ ثبات ارزی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه یاد آور شد: پایدارسازی تورم پایین و مدیریت نرخ سود برای حفظ ثبات مالی از محورهای دیگر همایش است که ارزیابی وضعیت تورم و پایداری آن، عوامل ناپایداری تورمی و راهکارهای پایدارسازی تورم پایین، مدیریت نرخ سود از موضوعات مورد بحث در این محور خواهد بود.

دیواندری ادامه داد: ۹ سخنران کلیدی در این همایش سخنرانی خواهند کرد و ۷ پنل سیاستی تخصصی در این همایش برگزار و ۲۱ مقاله ارائه می شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۱۶ چکیده مقاله و ۶۳ مقاله به بیست و هشتمین همایش  ارسال شده است خاطرنشان کرد: آیین تجلیل از چهره های ماندگار نظام بانکی مانند سال های گذشته انجام می شود تا چهره های خدوم و ارزشمندی که دینی بر نظام بانکی دارند تجلیل شوند.

انتهای پیام/ م

No votes yet.
Please wait...