برگزاری هفته آگاهی از مغز با رویکرد توان افزایی مغزی

شناسهٔ خبر: 2685 -
هفته آگاهی از مغز به منظور بررسی و آگاهی از عملکرد مغز به مدت یک هفته از روز جمعه آغاز و طی آن فعالیتهای مهمی در خصوص افراد نخبه هنرمندان و سایر افراد صورت میگیرد

نشست خبری هفته آگاهی از مغز به همت ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور سیاوش صفاریان، سفیر هفته آگاهی از مغز در سال ۹۵، سینا توکلی دبیر اجرایی هفته آگاهی از مغز، فاطمه موسوی بصیرت کارشناس ارشد گروه آموزش، ترویج و منابع انسانی ستاد توسعه علوم شناختی برگزار شد
سیاوش صفاریان سفیر هفته آگاهی از مغزدر سال ۹۵ با اشاره به این که هفته آگاهی از مغز یک برنامه جهانی است در ادامه گفت: در تمام دنیا این هفته در اواخر اسفندماه برگزار می‌شود اما در ایران به علت همزمان شدن با نوروز دو سال است که این هفته در اوایل اسفند برگزار می‌شودو
سیاوش صفاریان با اعلام این که این هفته یک هفته ترویجی برای ارتقای آگاهی عموم جامعه از عملکرد مغز است ادامه داد: این برنامه از سال گذشته آغاز شده و طی آن برنامه‌هایی در سطح دانش‌آموزی و دانشجویی برگزار خواهد شد.
سفیر هفته آگاهی از مغزدر سال ۹۵ در ادامه تصریح کرد: سفیر مغز هر سال انتخاب می‌شود همزمان با افتتاح هفته آگاهی از مغز که در روز ۲۹ بهمن‌ماه برگزار می‌شود سفیر مغز سال ۹۶ نیز انتخاب خواهد شد.
وی در ادامه یادآور شد: سفیر مغز از میان افراد فعال در حوزه‌های علمی انتخاب می‌شود و در طول یکسال برنامه‌های ترویجی را برای ارتقای آگاهی مردم از عملکرد مغز اجرایی می‌کند.
سیاوش صفاریان با اشاره به موضوعات هفته آگاهی از مغز در ادامه افزود: در این هفته مغز انعطاف‌پذیر، مغز ورزشکار، مغز سالم، مغز اجتماعی و مغز هنرمند مورد تحلیل قرار می‌گیرند
سفیر هفته آگاهی از مغزدر سال ۹۵ در پایان سخنانش یادٱور شد: در این هفته تلاش می‌شود تا با افراد هنرمند و ورزشکار درخصوص سالم نگه داشتن مغز خود بحث و تبادل‌نظر شود.
همچنین سینا توکلی دبیر اجرایی هفته آگاهی از مغز نیز در بخشی از این نشست با اعلام اینکه شعار امسال برای هفته مغز باعنوان “مغزت را بشناس” برگزار می‌شود در ادامه اظهار داشت: این هفته با سه هدف کلی ارتقای عملکرد مغز، شناسایی بیماری‌های مغزی و پرهیز از برچسب‌گذاری بر روی بیماران مبتلا به بیماری‌های روانی برگزار خواهد شد.
دبیر اجرایی هفته آگاهی از مغز درخصوص اهداف برگزاری این هفته گفت: آگاهی از مغز به منظور ارتقای مغز، سرعت بخشیدن به کشف اختلالاتی که در حوزه مغز رخ می دهد و شناخت بیماری های حوزه مغز از جمله اهدافی است که در این یک هفته با شعار “مغزت را بشناس” دنبال می شود.
و دبیر کمیته دانش آموزی ستاد توسعه علوم شناختی ادامه داد: بررسی موضوعاتی همچون مغز انعطاف پذیر و انعطاف پذیری در حوزه مغز، بررسی عملکرد مغز ورزشکاران، سلامت مغز و بیماری های حوزه مغز با تمرکز بر افسردگی و آلزایمر، مغز اجتماعی و مغز هنرمند از جمله محورهای اصلی برگزاری این برنامه است.
سینا توکلی با اشاره به اینکه در این هفته چهار سمینار دانش آموزی در مناطق ۱۴، ۱۹، ۱۸ و ۶ تهران با حضور اساتید دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران برگزار می شود در ادامه تصریح کرد: این سمینارها با حضور ۲۰۰ دانش آموز نخبه برگزار و طی آن کارشناسان حوزه علوم شناختی به عنوان سفیران مغز در مورد لزوم آگاهی از مغز مطالبی را برای دانش آموزان ارائه می دهند.
دبیر کمیته دانش آموزی ستاد توسعه علوم شناختی اظهار کرد: همچنین چهار سمینار مردمی در چهار فرهنگسرای تهران برگزار و طی آنها در مورد بیماری های آلزایمر و افسردگی اطلاعات ارزشمندی به عموم مردم ارایه می شود.
دبیر اجرایی هفته آگاهی از مغز برگزاری سه سمینار دانشجویی در دانشگاه های تبریز، صنعتی شریف و شهید بهشتی را از دیگر برنامه های این هفته دانست و در ادمه یادآورشد: این سمینارها با هدف این که دانشجویان رشته های مختلف بدانند برای تولید علم باید با یکدیگر همکاری داشته باشند و از تکروی پرهیز کنند در دانشگاه ها برگزار می شود.
فاطمه موسوی بصیرت کارشناس ارشد گروه آموزش، ترویج و منابع انسانی ستاد توسعه علوم شناختی نیز از دیگران سخنرانان این نشست از رونمایی ۲ کتاب تحت عناوین راهنمای مربی و راهنمای والدین با هدف تقویت عملکردهای ذهنی کودکان در طول برگزاری هفته آگاهی از مغز خبر داد و در ادامه افزود: این برنامه ها در ۳۰ بهمن ماه در مرکز بین الملل زبان دهخدا برنامه آموزشی برای مربیان مهدهای کودک و والدین برگزار می شود.
فاطمه موسوی بصیرت با اشاره به فعالیت های سازمان جهانی دانا در حوزه علوم شناختی تصریح کرد: اولویت های امسال این سازمان، تصویربرداری مغزی و انجام تحقیقات بالینی علوم اعصاب است که ستاد علوم شناختی در همین راستا، کمیته هایی همچون کمیته مهدهای کودک با هدف ارتقای دانش مربیان در زمینه ارتقای کارکرد مغز کودکان تشکیل داده است.
کارشناس ارشد گروه آموزش، ترویج و منابع انسانی ستاد توسعه علوم شناختی با اعلام این که فعالیت های ستاد علوم شناختی به طور کلی در دو بخش آموزش و پژوهش خلاصه می شوددر پایان خاطرنشان کرد: این ستاد در حوزه آموزش کمپین ها و کارگاه ها و سمینارهای آموزشی برگزار و در حوزه پژوهش از طرح های پژوهشی و پایان نامه های دانشجویان رشته های مختلف ازجمله روانشناسی، علوم تربیتی، زبان شناسی، جامع شناسی، علوم اعصاب و حتی رشته های غیرمرتبط مانند رشته هنر که مرتبط با علوم اعصاب شناختی است، حمایت های بلاعوض می کند.
وی در خصوص برنامه های دیگر ستاد علوم شناختی به حمایت از انجمن های علمی مغز و شناخت اشاره کرد و یادآور شد: در قالب آن از تمام انجمن های علمی که در حوزه علوم شناختی و علوم اعصاب فعالیت می کنند، حمایت می شود که دانشجویان رشته های مختلف می توانند در قالب این انجمن های علمی طرح هایی را ارایه داده و حمایت های ویژه ای را دریافت کنند.

No votes yet.
Please wait...
READ  اعلام رسمی جزییات رشد اقتصادی در 9 ماهه سال 95

برچسب‌ها