رییس کل دادگستری تهران در گرامیداشت حماسه 9 دی:

آمادگی قوه‌قضاییه برای برخورد با فتنه‌های جدید

آمادگی قوه‌قضاییه برای برخورد با فتنه‌های جدید
شناسهٔ خبر: 4922 -
رئیس دادگستری کل استان تهران گفت: امروز قوه قضاییه این نوید را به مردم می‌دهد که در برابر فتنه، مفاسد اجتماعی و اقتصادی محکم ایستاده و به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آید.

به گزارش تهران فردا؛ غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری استان تهران در مراسم “تبیین نقش مردم ، نهادهای مردمی و نهادهای دولتی در مقابله با فتنه های سیاسی و اجتماعی” که به مناسبت سالروز حماسه ۹ دی و به همت سازمان بسیج حقوقدانان تهران برگزار شد ، گفت : تاریخ تکرار شدنی است و باید از تاریخ درس گرفته و برای اینده به کار ببندیم تا با نسبت به ویژگی های فتنه و وظیفه ای که در برابر فتنه و فتنه گران داریم، شناخت پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه فتنه و فتنه گری ریشه ای دیرینه و قدیمی دارد؛ اما اهدافی را در اینده جستجو می کند تصریح کرد: شاید یکی از فتنه گری ها این بود که به ما بگویند فتنه ۸۸ یک حادثه و رخداد بود که انجام شد و به پایان رسید و بساطش برچیده شد در حالیکه اگر چنین تعبیری از فتنه شود، خود یک نوع فتنه گری است.

اسماعیلی با اشاره به مصادیق فتنه در طول تاریخ بیان داشت: فتنه ای در طول تاریخ بشریت چه قبل از اسلام، چه در دوران پیامبر (ص)، امیرالمونین (ع)، امام حسین( ع ) و چه قریب به ۴۰ سالی که از عمر پربرکت انقلاب می گذرد، مصادیق فراوانی داشته است.

وی با اشاره به ایه ۴۸ سوره توبه اظهار کرد : خداوند متعال در این آیه به نبی مکرم (ص) و خاتم رسل فتنه را اینگونه معرفی میفرمایند که ای پیامبر بدان فتنه ریشه ای قدیمی دارد و به قبل از بعثت شما برمی گردد و باید ریشه انان تبارشناسی شود .

اسماعیلی در ادامه بیان کرد: با این تبار و تاریخچه گاهی اوقات از فتنه به عنوان امتحان و گاه شدت کفر و گاه به عنوان کشته و کشتار یاد میشود که البته با اینها کاری نداریم زیرا ماهیتش زود برملا می شود؛ اما گاهی فتنه اینگونه است که سبب درهم ریختن حق و باطل می شود و راه حق را سد می کند و گاه سبب مبتلا شدن انسان به گناه و نفاق می شود که با این ها مقابله کردن توان فوق العاده ای می طلبد که امیدواریم خداوند متعال به ما این بصیرت را بدهد که این فتنه ها رو بشناسیم.

رییس کل دادگستری استان تهران اضافه کرد: فتنه گاهی اوقات این است که اهداف را گم کنیم و از اهداف و ارمان ها فاصله بگیریم همانطور که در سالهای اول انقلاب با کسانی که از انقلاب و اهداف انقلاب ابراز پشیمانی کردند، مواجه بودیم و در سالهای اخیر نیز با کسانی که در تسخیر لانه جاسوسی حضور داشتند؛ اما بعد ابراز ندامت و پشیمانی کردند نیز روبرو شدیم.

وی ادامه داد: همچنین با برخی از کسانی که در دفاع مقدس بودند و در ابن حماسه بزرگ ایفای نقش کردند و بعد ابراز ندامت و پشیمانی کردند و از اهداف و آرمان های دفاع مقدس فاصله گرفتند و یا با کسانی که با بیان یکسری از اهداف و ارمانها توانستند آرای مردم را به سمت خود جلب کنند؛ اما بعد خودشان جایگزین اهداف و ارمانها شدند و از اهداف و ارمانها فاصله گرفتند، مواجه بودیم.

اسماعیلی افزود: فتنه مصادیق فراوانی در عمر قریب به ۴۰ ساله انقلاب دارد و در دو مقطع سال ۷۸ و دیگری ۸۸ بود، فتنه خیابانی شد که بین این دو، فتنه بزرگ ۸۸ را شاهد بودیم که اگر همه اینها را ارزیابی کنیم متوجه خواهیم شد که مختصات و ویژگی مشترک دارند که از جمله این مختصات ایجاد شبهه و تردید است .

رییس کل دادگستری تهران گفت: فتنه گر به دنبال این است که بین افراد جامعه شبهه و تردید ایجاد کرده، مسئولان و متولیان حکومت را متهم به ناکار آمدی کند و انگشت اتهام رابه جای نشانه گرفتن اشخاص به سمت حکومت و حاکمیت نشانه بگیرد.

وی با بیان اینکه فتنه و فتنه گر به دنبال قانون گریزی و دور زدن قانون است ، خاطرنشان کرد: فتنه به دنبال ایجاد شکاف بین مردم، دو دستگی میان انها و شکاف بین مردم و حاکمیت است.

READ  خطیب‌جمعه این هفته تهران مشخص شد

رئیس دادگستری کل استان تهران در مراسم تبیین نقش مردم، نهادهای مردمی و نهادهای دولتی در مقابله با فتنه های سیاسی و اجتماعی ادامه داد: فتنه ۸۸ را دیدیم و بسیاری از افراد سعی کردند آن را تمام شده بدانند و به دنبال آشتی ملی بگردند. به نظر می رسد فتنه ۸۸ اگر هم جمع شده باشد اما زخم آن بر بدنه و پیکر نظام و انقلاب باقی مانده و آثار این جراحت هنوز بر تن این نظام و انقلاب احساس می شود.

اسماعیلی افزود: مردم در ۹ دی به صحنه آمدند و بساط ظاهری فتنه را جمع کردند البته با پشتیبانی این مردم همه فتنه‌ها را جمع خواهیم کرد؛ اما زخم آن باقی می ماند و گناه آن به فتنه گران خواهد ماند.

نهم دی باران رحمتی بود که فضا و زمین را تمیز، حق را آشکار و فتنه گران را رسوا کرد و نمونه‌ای از آیه کریمه‌ای که می‌فرماید “وقتی اراده حق قرار گرفت و مردم در حمایت از دین خدا به میدان آمدند”. گردید.

اسماعیلی در ادامه بیان کرد: ما توانستیم بساط ظاهری فتنه را جمع کنیم، اما ریشه فتنه کماکان وجود دارد و فتنه‌های دیگری فراروی ما قرار گرفته و خواهد گرفت؛ باید کاری کنیم که دچار فتنه نشویم.

رییس کل دادگستری تهران تاکید کرد: در حوزه کاری خود نیز باید پیشگیری را مورد توجه قرار داد؛ چراکه پیشگیری بهتر از مقابله است و بهتر است اجازه ندهیم فتنه دیگری رخ بدهد.

وی با بیان اینکه پیشگیری از بروز فتنه‌های جدید شدنی و دست یافتنی است و با بازگشت به اسلام و قرآن واهل بیت (ع) این امر ممکن است، گفت: گاهی اوقات درگرفتاری‌ها و درگیری‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی که با آن مواجه هستیم دچار نقیصه می‌شویم و از اسلام و قرآن و اهل بیت (ع) قدری فاصله می‌گیریم؛ اما اگر تمام همت را برای تحقق باور‌های دینی خود به مردم و جامعه قرار دهیم می‌توانیم جلوی فتنه را بگیریم و اگر بتوانیم مساجد را همچون گذشته به پایگاه هدایت و بصیرت تبدیل کنیم، می‌توانیم از بروز فتنه پیشگیری کنیم.

اسماعیلی بیان کرد: فتنه گران به این نگاه می‌کنند که آیا پایگاه‌ها و مساجد ما هنوز اثر بخشی خود را دارند یا کمرنگ شده‌اند، پس امروز نیازمند هستیم که مساجد را به عنوان پایگاه اصلی هدایت و بصیرت فعال کنیم.

وی افزود: ما امروز نیاز داریم امام به حق جامعه را برای خود، مردم، فرزندان و شهروندان به خوبی معرفی کنیم، چون این هجمه‌ها و شبهه‌ها می‌تواند کار ساز شود و برای پیشگیری از فتنه نیازمند استقامت در برابر دشمنان و عدم سازش با دشمنان هستیم.

رئیس دادگستری کل استان تهران با بیان اینکه در برجام و قبل از برجام در توطئه‌های مختلف و خدمات موشکی و … نیازمند شناخت دشمن هستیم، گفت: باید در برابر دشمن استقامت کرده و فریب لبخند را نخوریم و با صلابت در برابر دشمنان بایستیم.

اسماعیلی با بیان اینکه امروز مردم نباید در برابر دشمن کوتاه بیایند، تصریح کرد: برای پیشگیری از فتنه نیازمند پرهیز از دنیا گرایی هستیم که هم اینک روش برخی از ما شده و بیش از خود ما بستگان و اطرافیان و مدیران ما به آن مبتلا شده اند و این بستر ساز فتنه است.

رئیس دادگستری کل استان تهران تاکید کرد: با جدیت معتقدم در حوزه‌های مختلف وقتی دست اندرکاران آن حوزه در میدان مقابل قرار می‌گیرند و از رانت استفاده می‌کنند یا در حوزه اقتصادی کسی که قبلا مدیرعامل دولتی بوده، اما حالا متولی بخش خصوصی می‌شود، درا ینجا ما دچار مشکل هستیم.

اسماعیلی ادامه داد: بر طبق آنچه در اصل ۴۴ قانون اساسی آمده ما با خصوصی سازی موافق هستیم، اما نه با این وضعیت که کسی یک روز وزیر یا مسئول اقتصادی بود و حالا خود مسئولیت بخش خصوصی را بگیرد یا به فامیل خود واگذار کند در حالی که ما می‌توانیم از این موارد پیشگیری کنیم.

READ  اتفاق عجیب در سینماهای تهران

وی گفت: البته این موضوع در همه حوزه‌ها وجود دارد حتی در حوزه ما اگر قاضی بازنشسته وکیل شود مخالف هستیم یا کارمند ثبت اسناد بعد از بازنشستگی کارشناس ثبت اسناد شود مخالفیم یا اینکه نیروی بازنشسته شهرداری کارشناس املاک شود مخالفیم چرا که جایی است که سمت تجمل گرایی می‌رود و بسترسازی نارضایتی اجتماعی و فتنه در جامعه می‌شود.

رئیس دادگستری کل استان تهران تاکید کرد: اینگونه افراد را باید در همان حوزه و اتاق‌های فکر به کار گرفت و از توان این افراد درحوزه خود استفاده شود که این موضوع ثمر بخش خواهد بود.

اسماعیلی ادامه داد: مادر یک کلمه برای پیشگیری از فتنه چه در درون خود و چه جامعه نیازمند تقوا پیشگی هستیم، اما مشکل این است که از خدا ترسی و تقوا پیشگی فاصله می‌گیریم. به گفته امام علی (ع) کسی که تقوا داشته باشد خدا راه برون رفت از فتنه و غبار و تاریکی را به او می‌نمایاند، اما اگر جایی خدا هم از ما دستگیری نمی‌کند باید متذکر این نکته شویم که در تقوا آنگونه که باید درمراتب کمال قرار نداریم.

وی افزود: آنچه امروز در حوزه نارضایتی از جمله بیکاری و گرانی و … مشاهده می‌کنیم البته بیان اینگونه از اعتراض را نمی‌پسندیم، ولی چه این گروه‌ها اندک باشند چه این مطالبات اینگونه بر زبان آورده شود یا نشود، مسئولان وظیفه دارند مشکلات مردم را ببینند و چاره اندیشی کنند.

رئیس دادگستری کل استان تهران گفت: امروز اشتغال، گرانی و. مشکلات جدی است وباید چاره اندیشی کرد و توان اقتصادیمان را در این حوزه به کار بگیریم.

اسماعیلی تصریح کرد: امروز برای مردم قابل قبول نیست که برخی از افراد وام با ارقام چند هزار میلیاردی بگیرندو برخی در تامین حداقل معیشت دچار مشکل باشند و بدتر اینکه کسی که این ارقام کذایی را گرفته است برادر فلانی، منسوب فلانی و دارای پیشینه مسئولیت درفلان بخش بوده است.

رییس کل دادگستری تهران اضافه کرد: چرا اگر قرار است وام هزار میلیاردی به کسی داده شود نظارت نمی‌شود که اثر آن در تولید و پیشرفت طرحی که ارائه شده چیست؟

رئیس دادگستری کل استان تهران ادامه داد: ما امروزاین ادعا را داریم که قوه قضاییه با اذعان به کاستی‌ها و برخی نواقصی که وجود دارد سعی کرد در این حوزه بیشترین نظارت را انجام داده و گام‌های بسیار موثری در مبارزه با مفاسد برداشته شده است و درکنار این ادعا داریم که درفتنه ۸۸ قوه قضاییه قاطع، استوار ومحکم ایستاد.

وی اظهار کرد: قوه قضاییه وظیفه خود را در مقابل فتنه گران به نحوشایسته انجام داد امروز قوه قضاییه در برابر بقایای فتنه و فتنه‌های جدید از آمادگی بسیار بیشتری نسبت به سال ۸۸ برخوردار است.

رئیس دادگستری کل استان تهران گفت: در حوزه فتنه و مفاسد اقتصادی و اجتماعی و .. در سال‌های اخیر که قوه قضاییه ورود داشت در دادگاه‌های بزرگ رسیدگی کرد و حکم داد و اجرا کرد و در موضوعات اخیر نیز با صلابت وارد شد و نسبت به کسانی که در گذشته دچار خطایی شدند اینچنین رسیدگی کرد.

اسماعیلی گفت: امروز قوه قضاییه این نوید را به مردم می‌دهد که در برابر فتنه، مفاسد اجتماعی و اقتصادی محکم ایستاده و به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آید.

وی تاکید کرد: امروز در رأس قوه قضاییه شاهد حضور مجتهد زمان شناس و ولایت مدار هستیم که صد درصد خود را به ارشادات رهبر معظم انقلاب ملزم می‌داند و با التزام به ولایت این مجموعه گسترده را هدایت کرده و توفیقاتی داشتیم و ادامه می‌دهیم و در برابر یکایک حوادثی که رخ می‌دهد با تمام توان می‌ایستیم و از اهداف و آرمان‌های نظام و مردم قدرشناس، با بصیرت و صاحب حق که در ۹ دی و بیست و دوم بهمن هر سال به میدان می‌آیند دفاع می‌کنیم.

انتهای پیام/

No votes yet.
Please wait...