زلزله تا ۱۰ سال تهران را خاموش می‌کند

زلزله تا ۱۰ سال تهران را خاموش می‌کند
شناسهٔ خبر: 4745 -
پدر زلزله شناسی ایران با اشاره به جزئیات گزارش ارائه‌شده از سوی جایکا اظهار می کند: بر اساس داده‌های این گزارش در زمان وقوع زلزله نجات تهران غیرممکن است.
به گزارش تهران فردا؛ دکتر عکاشه بارها نسبت به زلزله تهران هشدار داده است،‌او می گوید: «من قویا به این باور دارم که اگر فاجعه ای که منتظرش هستم رخ بدهد تعداد کشته‌ها میلیونی خواهد بود و شهر تهران برای حداقل ۱۰ سال تعطیل خواهد شد.
متاسفانه من به این قضیه ایمان دارم و بارها در مورد آن هشدار داده ام، با توجه به شناخت ام از مناطق و گسل‌ها و اطلاع از تاریخچه تهران، کوه‌های البرز و حرکت صفحه‌های ایران مرکزی و البته با وضعیتی که ساختار شهرسازی تهران و تراکم خیابان‌ها و ساختمان‌ها هم در تهران و هم در اطراف تهران، یعنی شهرهای اطراف و حاشیه‌ها با قاطعیت می گویم که فاجعه رخ خواهد داد، فاجعه ای که تا سال‌های سال قابل گذر نیست».
پدر زلزله شناسی ایران به وضعیت حاشیه‌های تهران که از دسترسی به خدمات شهری محروم اند هم اشاره می کند و می گوید: «اطراف تهران و حواشی آن که اوضاع مناسبی ندارند، عدم دسترسی به آب و برق و گاز در چهار فصل سال،‌ در فصول سرد سال از سرما و در فصل گرم از گرما آمارتلفات و کشته‌ها را در مخروبه‌ها میلیونی می کند و این موضوعی است که بعد از زلزله و تعداد کشته‌های خود زلزله و تخریب‌های آن است».
دکتر عکاشه معتقد است: «اگرچه نمی شود زلزله را پیش بینی کرد اما نسبت به وقوع آن مطمئن است و تاکید می کند که تهران باید منتظر چنین فاجعه ای باشد، حال چه در آینده نزدیک و چه در آینده دور، به هرحال اگرچه اکنون قابل پیش بینی نیست اما هیچ بعید نیست روزی بتوان پیش بینی کرد همانطور که شش دهه پیش هم کسی تصور نمی کرد بتوان آب مروارید را درمان کرد ولی حالا به راحتی عمل و درمان می شود».
همچنین او از ۳۰۰ گسل فعال و غیرفعال تهران نام می برد و می گوید نتایج به دست آمده از تحقیقات نشان می‌دهد که انرژی تخلیه شده از گسل مشا فشم به میزان ۸ ریشتر، گسل شمال تهران ۷٫۲ ریشتر و گسل ری نزدیک به ۷ ریشتر است.
وی با تاکید بر اینکه قدرت گسل‌های تهران بیش از ۷ ریشتر است، اظهار کرد: انرژی تخلیه شده از سوی این گسل‌ها به حدی است که به عقیده من تعداد تلفات انسانی زیاد خواهد بود. او می افزاید: « گزارش جایکا حکایت از آسیب‌پذیر بودن مناطق ۱۱، ۱۲، ۱۶ و ۲۰ دارد که این به دلیل جنس خاک این مناطق است.
در این مناطق علاوه بر اینکه جنس زمین نرم است، دارای سفره‌های زیر زمینی زیادی هستند که گاهی مشاهده می‌شود بدون وقوع زلزله سازه‌ای در زمین فرو می‌رود».
پدر زلزله شناسی ایران با اشاره به جزئیات گزارش ارائه‌شده از سوی جایکا اظهار می کند: بر اساس داده‌های این گزارش در زمان وقوع زلزله نجات تهران غیرممکن است.
عکاشه میزان شدت زلزله را بسته به جنس خاک، تراکم جمعیت و نوع سازه‌هامی داند.

READ  پیام رهبر انقلاب به بازماندگان حوادث اخیر
No votes yet.
Please wait...