ذرات نانو هوای تهران ۱۰۰ برابر شرایط پاک

ذرات نانو هوای تهران ۱۰۰ برابر شرایط پاک
شناسهٔ خبر: 4959 -
اندازه‌گیری‌های انجام شده در روزهای اخیر نشان می‌دهد تعداد نانو ذرات معلق در هوای شهر تهران به بیش از ۱.۵ میلیون ذره در سانتیمتر مکعب رسیده است.

به گزارش تهران فردا؛ احمد طاهری‌ ـ مدیر شبکه سنجش کیفیت هوای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه تعداد  نانو ذرات معلق در هوای شهر تهران به بیش از 1.5 میلیون ذره در سانتیمتر مکعب رسیده است، اظهار کرد: نانو ذرات، بخشی از ذرات کوچکتر از 2.5میکرون (PM2.5) هستند که بسیار کوچک و با ابعاد در حدود نامومتر و جرم بسیار کمی هستند که بیشتر در اثر احتراق به وجود آمده و به دلیل ریز بودن شان می‌‌توانند تا لایه‌های زیرین ریه انسان نفوذ کرده و حتی وارد سیستم انتقال خون نیز شوند، بنابراین برای سلامتی انسان خطرناک‌تر هستند.

وی ادامه داد: این ذرات به علت جِرم بسیار کمی که دارند می‌توانند تا مدت بسیار زیادی در هوا به صورت معلق باقی بمانند و مسافت بسیار زیادی را طی کنند.

به گفته مدیر شبکه سنجش کیفیت هوای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در روزهای اخیر که وضعیت هوای تهران در شرایط ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد و شاخص کیفیت هوا مقادیر نزدیک و بعضاً بالای 150 را نشان می‌دهد، اندازه‌گیری‌های متعددی برای آلاینده نانو ذرات با قطر کوچکتر از 700 نانومتر در نواحی مختلف شهر انجام پذیرفته‌ است.

طاهری افزود: بر اساس نتایج اندازه‌گیری‌ها که در مناطق مختلف شهر تهران با کاربری‌های متفاوت بدست آمده است، تعداد ذرات تقریباً در همه مناطق مقادیر نزدیک به یک میلیون ذره در سانتی متر مکعب را نشان می‌داد همچنین لازم به ذکر است که تعداد این ذرات در نزدیک بزرگراهها و محل تردد وسایل نقلیه که منشا اصلی تولید نانو ذرات هستند، بعضا به مقادیر بسیار زیاد در حدود دو میلیون نانو ذره در سانتی‌متر مکعب را نیز تجربه کرد.

READ  سفر مطهری به کرمان به صلاح نیست

وی تصریح کرد: بر اساس نتایج اندازه‌گیری‌های انجام شده، وزش باد و بارش باران نیز بر روی این آلاینده نسبت با سایر آلاینده‌ها از جمله ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون، تاثیر بسیار کمتری دارند، به طوریکه بعد از بارش باران در هفته گذشته که کیفیت هوا از نظر آلاینده ذرات معلق کوچکتر از 2.5میکرون به طور موقت در محدوده سالم و حتی برای ساعاتی به محدوده پاک نیز رسید، تعداد نانو ذرات مقادیری در حدود 100 تا 600 هزار ذره در سانتی‌متر مکعب را نشان می‌داد که نسبت به مقادیر مشابه در کشورهای اروپایی مقادیر بسیار بالاتر است.

مدیر شبکه سنجش کیفیت هوای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار کرد: در استانداردهای رایج بین‌المللی شاخص دقیقی برای این دسته از ذرات معلق تعیین نشده اما غالبا مشاهده می‌شود که مقادیر آن در هوای سالم در حدود 10 هزار ذره در سانتی‌متر مکعب است.

READ  شمخانی: آمریکا درمدیریت و جمع‌بندی نتایج اجلاس آستانه نقشی نخواهد داشت

لازم به ذکر است که با توجه به اندازه‌گیری‌های مشابهی که در کشورهای اروپایی برای نانو ذرات انجام شده است، تعداد این ذرات در حدود 10 تا 15 هزار نانو ذره در سانتی‌متر مکعب است بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که در روزهای ناسالم اخیر شهر تهران، مقادیر نانو ذرات تا بیش از 100 برابر مقادیر آن‌ها در هوای پاک رسیده‌ است که مقدار بسیار زیاد و خطرناکی است.

No votes yet.
Please wait...