آب شرب جنوب تهران ناسالم است

آب شرب جنوب تهران ناسالم است
شناسهٔ خبر: 4592 -
عضو شورا شهر تهران گفت: حدود 15 هزار نفر در شهرک رسالت جنوب شهر تهران زندگی می‌کنند که از آب شرب سالم بهره‌مند نیستند.

به گزارش تهران فردا؛ زهرا نژادبهرام عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش، گفت: نکته‌ای که مهم است بحث به کارگیری پمپ های فشار قوی است؛ به این دلیل که میزان شبکه های زیرساختی از جمله شبکه های آب و فاضلاب نتوانسته به نسبت حجم سازه‌ها و افزایش جمعیت تهران رشد کند.

وی در ادامه عنوان کرد: همچنین ارتفاع  ۷۳ هزار پلاکی که پس از ابلاغ طرح تفصیلی در سال ۹۱ تاکنون پروانه ساخت گرفته‌اند به طور میانگین از ارتفاع ۴٫۹ طبقه (نزدیک به ۵ طبقه) بوده است، که این موضوع باعث می‌شود فشار آب برای طبقات سه و بالاتر کم ‌شود و با این‌که حدود ۶۰۰ پمپ بسیار قوی در سطح شهر تهران وجود دارد، اما مردم مجبور به استفاده از پمپ‌های شخصی در ساختمان‌هایشان  شوند.

عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شهر تهران با بیان اینکه یک نوع رقابت محله‌ای به وجود آمده است، تاکید کرد: به عبارت دیگر موضوع آب به یک رقابت محله‌ای تبدیل شده که در آن هر کسی که پمپ قوی‌تری دارد، سهم بیشتری از آب دارد. این موضوع عدالت منطقه‌ای و محلی را از بین می‌برد. سازمان آبفا باید  حدود ۳۰ درصد از سهامش که متعلق به شهر تهران است را برای رعایت عدالت محله‌ای به کار بگیرد.

READ  یادمان نرود که مهمترین چالش امروز تهران آلودگی هوا است

نژادبهرام همچنین گفت: باید مدیریت شهر تهران نسبت به رعایت سقف جمعیت پذیری شهر تهران که بر اساس طرح جامع برای افق ۱۴۰۵، ده و نیم میلیون نفر پیشبینی شده، نظارت دقیق‌تری داشته باشد.

وی همچنین ادامه داد: در سال‌های گذشته مجموعه مدیریت شهری بدون توجه به آستانه‌های خدمات‌رسانی و جمعیت‌پذیری که هر دو در طرح قالب طرح راهبردی-ساختاری توسعه و عمران شهر تهران مشخص شده‌اند، نسبت به بارگذاری های افقی و عمودی در سطح شهر تهران اقدام کرده که نتیجه آن وجود۴۹۰هزار واحد مسکونی خالی در سطح شهر است.

عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش افزود: این خانه‌ها از نظر پراکندگی فضایی از توزیع نرمالی برخوردار نیستند و بخش غالب آن ها در مناطق ۱، ۲ و ۳ و ۶ ایجاد شده‌اند.

READ  تجلیل از خانواده معزز شهیدان احمد خرمی شاد و احمد فرجی

نژادبهرام گفت: در سال های گذشته به ساخت و تولید مسکن در حد استطاعت خانوارها توجهی نشده است، در حالی که اگر ۲۰ درصد از هزینه صرف شده برای این واحدهای مسکونی خالی، صرفِ بهسازی محیطی و نوسازی بافت های فرسوده می‌شد، اکنون بخش اعظم بافت های فرسوده شهر تهران، مقاوم‌سازی شده بود.

گفتنی است؛ فروردین ماه امسال استاندارد تهران اعلام کرد  که بیش از ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود دارد، این در حالی است که همچنان حجم  بارگذاری و ساخت و ساز در تهران بسیار زیاد است و رسیدگی به بافت‌های فرسوده و فاقد امکانات هم به فراموشی سپرده شده است.

No votes yet.
Please wait...